Poradnik
Psychologa

Zaszczep w dziecku odwagę

Szczepienie, to naprawdę trudne doświadczenie zarówno dla dziecka jak i rodzica. Również pielęgniarce nie łatwo zachować spokój kiedy wie, że musi zrobić coś mimo trudnych emocji, które przeżywa mały pacjent. Dlatego warto zrobić małe kroki, które będą mogły wesprzeć dziecko w tej niełatwej sytuacji.

Materiał powstał we współpracy z psychologiem:
Aleksandrą Belta-Iwacz

FLUE/20/09/03_npr
01

Prawda

Opowiedz dziecku o tym jak będzie przebiegać szczepienie, dostosowując język do wieku dziecka. Nie rób nic z zaskoczenia, uprzedź dziecko co będziesz robić, pokaż czego w tym celu użyjesz. Jeśli dziecko zapyta, czy to będzie bolało, powiedz zgodnie z prawdą, że to mały ból, który potrwa jednak tylko chwile.

02

Szacunek

To dziecko jest Twoim pacjentem, warto zwracać się bezpośrednio do niego, sprawdzając wcześniej w kartotece jak dziecko ma na imię. Tak, by poczuło, że jest dla Ciebie kimś ważnym. Jeśli dziecko nie chce z Tobą rozmawiać, nie naciskaj.

03

Akceptacja emocji

Jeśli widzisz, że dziecku towarzyszą różne trudne emocje, zauważ je i potraktuj poważnie. Możesz powiedzieć:

- Widzę, że czujesz się niepewnie.

- Rozumiem, że boisz się badania. To konieczne, ale postaram by się trwało to możliwie krótko.

04

Doświadczenia

Jeśli widzisz, że dziecku jest bardzo trudno, podziel się własną historią, w której Ty również czułaś się niepewnie. Możesz opowiedzieć, że też nie lubisz szczepień, ale wiesz, że to ważne, by dbać o swoje zdrowie. Pokazując, że jesteś podobny/a do dziecka i rozumiesz co ono przeżywa, staniesz się mu bliższy/a i łatwiej Ci zaufa.

05

Zaufanie

Dziecko zaufa Ci szybciej jeśli będzie przekonane, że jego rodzice Cię lubią. Dlatego zawsze odnoś się do nich z dużym szacunkiem i nigdy nie krytykuj ich przy dziecku. Zaproponuj by w czasie szczepienia, dziecko było na ich kolanach lub trzymali się za ręce. Nie ma nic bardziej kojącego niż bliskość mamy czy taty! W przypadku niemowląt pomocne będzie zaproponowanie dziecku piersi przed samym szczepieniem.

06

Przyjaciel

Jeśli z dzieckiem do gabinetu przyszedł jego pluszowy przyjaciel, zapytaj czy możesz najpierw zaczepić właśnie jego. Dzięki temu dasz dziecku szansę obserwowania z boku tego, co za chwile je czeka. Poznanie tego czego się boimy bywa bardzo pomocne.

07

Czas

Zapytaj rodziców co wspiera ich dziecko, czy potrzebuje ono czasu na oswojenie się z sytuacją i gabinetem, czy szybszego działania, po którym rodzic będzie mógł ukoić płacz. Jeśli wykonujesz kilka szczepień tego samego dnia, najbardziej bolesne zaplanuj jako ostatnie.

08

Prezent

Wręcz dziecku drobny upominek w postaci np. naklejki. Zadbaj jednak o to, by nie była to nagroda za bycie dzielnym, a raczej niespodzianka, którą chcesz dać z radości, że możesz spotkać się z dzieckiem. Możesz wręczyć ją już na początku spotkania, by wprawić małego pacjenta w dobry nastrój.

/

01

Prawda

02

Szacunek

03

Akceptacja emocji

04

Doświadczenia

05

Zaufanie

06

Przyjaciel

07

Czas

08

Prezent