Szczepienie, to naprawdę trudne doświadczenie zarówno dla dziecka jak i rodzica. Również pielęgniarce nie łatwo zachować spokój kiedy wie, że musi zrobić coś mimo trudnych emocji, które przeżywa mały pacjent. Dlatego warto zrobić małe kroki, które będą mogły wesprzeć dziecko w tej niełatwej sytuacji.
Materiał powstał we współpracy z psychologiem:
Aleksandrą Belta-Iwacz
Opowiedz dziecku o tym jak będzie przebiegać szczepienie, dostosowując język do wieku dziecka. Nie rób nic z zaskoczenia, uprzedź dziecko co będziesz robić, pokaż czego w tym celu użyjesz. Jeśli dziecko zapyta, czy to będzie bolało, powiedz zgodnie z prawdą, że to mały ból, który potrwa jednak tylko chwile.
To dziecko jest Twoim pacjentem, warto zwracać się bezpośrednio do niego, sprawdzając wcześniej w kartotece jak dziecko ma na imię. Tak, by poczuło, że jest dla Ciebie kimś ważnym. Jeśli dziecko nie chce z Tobą rozmawiać, nie naciskaj.
Jeśli widzisz, że dziecku towarzyszą różne trudne emocje, zauważ je i potraktuj poważnie. Możesz powiedzieć:
- Widzę, że czujesz się niepewnie.
- Rozumiem, że boisz się badania. To konieczne, ale postaram by się trwało to możliwie krótko.
Jeśli widzisz, że dziecku jest bardzo trudno, podziel się własną historią, w której Ty również czułaś się niepewnie. Możesz opowiedzieć, że też nie lubisz szczepień, ale wiesz, że to ważne, by dbać o swoje zdrowie. Pokazując, że jesteś podobny/a do dziecka i rozumiesz co ono przeżywa, staniesz się mu bliższy/a i łatwiej Ci zaufa.
Dziecko zaufa Ci szybciej jeśli będzie przekonane, że jego rodzice Cię lubią. Dlatego zawsze odnoś się do nich z dużym szacunkiem i nigdy nie krytykuj ich przy dziecku. Zaproponuj by w czasie szczepienia, dziecko było na ich kolanach lub trzymali się za ręce. Nie ma nic bardziej kojącego niż bliskość mamy czy taty! W przypadku niemowląt pomocne będzie zaproponowanie dziecku piersi przed samym szczepieniem.
Jeśli z dzieckiem do gabinetu przyszedł jego pluszowy przyjaciel, zapytaj czy możesz najpierw zaczepić właśnie jego. Dzięki temu dasz dziecku szansę obserwowania z boku tego, co za chwile je czeka. Poznanie tego czego się boimy bywa bardzo pomocne.
Zapytaj rodziców co wspiera ich dziecko, czy potrzebuje ono czasu na oswojenie się z sytuacją i gabinetem, czy szybszego działania, po którym rodzic będzie mógł ukoić płacz. Jeśli wykonujesz kilka szczepień tego samego dnia, najbardziej bolesne zaplanuj jako ostatnie.
Wręcz dziecku drobny upominek w postaci np. naklejki. Zadbaj jednak o to, by nie była to nagroda za bycie dzielnym, a raczej niespodzianka, którą chcesz dać z radości, że możesz spotkać się z dzieckiem. Możesz wręczyć ją już na początku spotkania, by wprawić małego pacjenta w dobry nastrój.
01
Prawda
02
Szacunek
03
Akceptacja emocji
04
Doświadczenia
05
Zaufanie
06
Przyjaciel
07
Czas
08
Prezent
Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą uprawnioną do otrzymywania specjalistycznych informacji medycznych zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne.
Pole wymaganePotwierdź, że jesteś lekarzem, podając swój numer PWZ.